Версія: УКР РУС
Є аккаунт?

Забули пароль?

Увійти за допомогою соц сетей:

Що таке Чорна п’ятниця: п’ять версій появи і традиції розпродажі

Опубліковано: 03 Октября 2018, 14:05:02, Переглядів: 255, Рубрика: , автор статті: Ужгород Інфо
Що таке Чорна п’ятниця: п’ять версій появи і традиції розпродажі

Що таке Чорна п'ятниця: п'ять версій появи і традиції розпродажі

У країні, де деякі ще пам'ятають «чорний вівторок», невблаганно набирає популярність «чорна п'ятниця» - день розпродажів з величезними знижками, в магазинах які можна знайти на сайті shops-ukraine.com.ua.

Розпродаж в п'ятницю після Дня Подяки завжди була популярним видом розваги, проведення часу, а для деяких - і спорту, в США. Однак, чому ж цю п'ятницю раптово почорніла? Про «підступи» бухгалтерів з чорною ручкою, величезних пробках і відчутних знижки, які і стали характерною рисою цього дня розповімо в новому матеріалі.

Страх і золото в Америці

Отже, для початку давайте розберемося з самим явищем «Чорної п'ятниці». Чому розпродажі проходили саме в цей день? Відразу варто відзначити, що різні ярмарки та базари до свят в США (та й не тільки там) були популярні ще з незапам'ятних часів.


Пізніше ярмарки стали трансформуватися в великі торгові майданчики, які до Дня Подяки, що широко відзначається в англомовних країнах, а також до Різдва, влаштовували цілі фестивалі і заманювали покупців знижками. Спочатку, правда, знижки були невеликими, а частину свого прибутку продавці віддавали на благодійність. Однак, через кілька десятиліть комерсанти прийшли до висновку, що і так віддають свій товар з уцінкою, значить - свій вклад в «подяку» привнесли і так.

Однією з головних версій, чому п'ятниця є саме чорної, є поширена історія про економічний обвал, який, правда, не має прямого відношення до розпродажів. Вся справа в тому, що 24 вересня 1869 року Казначейство США, щоб знизити монополію бізнесменів на золото, закинули на біржу велику масу золота, щоб стабілізувати ринок. Тоді п'ятниця стала чорною для залізничних колій і деяких маклерів в США. Через те, що ситуація не забувалася ще протягом двох років, п'ятниця стала чорною.


Чорна паста - емблема прибутку

Однак, існує ще одна, більш правдоподібна версія, яка знайомить нас не тільки зі світом продажів зсередини, а й показує людське марнославство і хитрість. В общем-то, сама ситуація досить проста. Справа в тому, що в журналі витрат магазина бухгалтери і продавці червоною ручкою відзначають спад і витрати, а чорної - прибуток. Саме в дні розпродажів, чорної пасти в журналі було більше. Про такій назві свідчить і англійська ідіома in the black, яка має значення «продавці сьогодні вийдуть в плюс». Адже навіть з гігантськими знижками, магазини мають більший прибуток за рахунок напливу покупців. До слова, на руку ділкам також і дві традиції «чорної п'ятниці»: багато людей спеціально беруть в цей день відгули, щоб піти на розпродаж, а ті речі, що придбані на подібних розпродажах повернути в магазин вважається поганим тоном.

«Чорний» день календаря

Наступні дві версії розповідають про виникнення назви з більш серйозною, навіть можна сказати, - трагічної точки зору. Справа в тому, що розпродажі та ярмарки в чорну п'ятницю привели до утворення на дорогах величезних пробок.

Особливою популярністю заслужив епізод, що трапився в Пенсільванії, де пробки в день розпродажів досягли 12-бального рівня. В результаті, люди кидали свої транспортні засоби прямо на дорогах заради участі в поході по магазинах. А поліцейські Філадельфії перед кожним сезоном розпродажів випускають спеціальний бюлетень, в якому нагадують водіям про правила дорожнього руху.

Цікаво й те, що в «Чорну п'ятницю» практично всі магазини відкриваються ні світло, ні зоря - близько п'ятої ранку, і закриваються пізно вночі. А в деяких країнах в «Чорну п'ятницю» торгові центри працюють всю ніч. Тобто, значення «чорної п'ятниці» також може означати і те, що в цей день обслуговуючий персонал have a hard work today - тобто, працюють по-чорному.

А ось друга версія безпосередньо пов'язує чорний колір з сумними подіями. Не дарма все ж на самому початку ми охрестили саме поняття розпродажів одним з видів спорту, оскільки люди, підбурювані жадібністю і величезними знижками, потрапляли в тисняви ??і черги. Так, ще в кінці ХХ століття в лікарню після «чорної п'ятниці» потрапляло кілька людей із забоями та навіть травмами кінцівок. Мабуть, розпродаж - це один з травмонебезпечних видів спорту, найкращим стимулом якого є жадібність або бажання чогось нового.

В Україні «Чорна п'ятниця» заглянула порівняно недавно - тематичні розпродажі вперше були влаштовані в 2010 році. Однак, і тут є одна особливість - оскільки День Подяки в нашій країні не відзначається так широко, як в США і Великобританії, подібні розпродажі у нас влаштовуються ближче до Нового року або Хелловіну, а можуть і взагалі - за бажанням самих продавців. Одне можна точно сказати - цей звичай, як і безліч інших, з успіхом прижився і в нашій країні.

Однак і до цього в країнах СНД влаштовувалися масштабні розпродажі, які навіть знаходили відгук у мас-медіа та кіно.

Поділіться цим з друзями:

Мітки: ,

Мы в соцсетях
↓ Подписывайтесь! ↓
Останні новини
Сьогодні, у перший день фестивалю головній сцені свята свої таланти демонстрували творчі колективи ЗОШ №19, давали майстер-класи юні фехтувальники, інструктори ArbuZumba. - Читати далі
Трудові мігранти з України все більше схиляються до легальне роботі в Польщі по ряду причин: сусідство двох країн, близькість додому, невеликі витрати коштів і часу на дорогу, і головне - довгоочікуваний Повинні заробіток. - Читати далі
У соцмережах все частіше повідомляють про збільшення випадків з укусами ужгородців незвичайними павуками. П - Читати далі
Під мостом, неподалік "Акваріопарка", в обласному центрі Закарпаття, на березі річки Уж виявлено тіло ме - Читати далі
Дорожники вражають ... Вулицю Собранецьку в Ужгороді, деякий час назад капітально відремонтували - Читати далі