Версія: УКР РУС
Є аккаунт?

Забули пароль?

Увійти за допомогою соц сетей:

Ужгородці звертаються до Кабміну з приводу «екскаваторної реконструкції» пам’ятника архітектури і системного знищення спадщини міста (+ ПРОЕКТ ВІДКРИТОГО ЛИСТА, ФОТО, ВІДЕО)

Опубліковано: 24 Июня 2017, 14:00:44, Переглядів: 14035, Рубрика: Суспільство, автор статті: Ужгород Інфо

Руйнування будинку по вулиці Волошина - старовинного, самобутнього, улюбленого городянами і туристами споруди - обурило громадськість обласного центру Закарпаття.

Інакше як варварством цю «реконструкцію за допомогою екскаватора» городяни не називають і не стримуються у висловах як щодо власника, так і по відношенню до чиновників, з чиєї мовчазної (?) Згоди сталося руйнування.

Вчора ми повідомили про сам факт знесення будинку, а також слідом городяни поставили питання про відповідальних.

Сьогодні, реагуючи на розголос і обурення людей, прокуратура повідомила про те, що відкриває виробництво.

Дуже цікаву розповідь про минуле магазині і долі його власника опублікувала у вересні минулого року журналістка і дослідниця минулого Тетяна Літераті.

І ось сьогодні ця частина історичної спадщини Ужгорода остаточно зруйнована. Цитуємо Віталія Дієслову:

«Історійчній дім" магазин Фунданіча "знесли з карти Ужгорода остаточно. Екскаватор ламає стіни і зносить залишки будівлі. Хоча за документами це «Реконструкція з надбудовою житлового будинку по вул. Волошина №47 »

При цьому будинок внесений до опорний план як щойно виявлений об'єкт культурної спадщини з відповідним охоронним статусом.

Але чи дочекаємося якогось відповіді, крім «це особиста справа власника»?

Тим часом небайдужі не сплять і, не надто сподіваючись на совість і відповідальність місцевих чиновників, звертаються до Києва. Ось уже готовий проект відкритого листа до Кабміну і Центральні органу охорони культурної спадщини.

Його підготував дизайнер, відомий захисник історико-культурних пам'яток та самобутності Ужгорода Олег Олашин. Власне, в листі йдеться не тільки про один факт знесення пам'ятника - будинки «магазина Фунданіча», а про системний характер знищення історико-архітектурної самобутності Ужгорода, наводяться найбільш кричущі приклади. Ужгородці пропонують направити лист не тільки в цілому в Кабмін, а й профільним міністрам - культури Нищук і регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Зубко, адже мова йде про загрозу знищення всієї привабливості міста.

«Через бездіяльність міських і обласних установ, на які покладено функції охорони культурної спадщини, місто стрімко втрачає унікальне архітектурне обличчя, цінну забудову і окремі пам'ятки архітектури місцевого значення. Під загрозою знаходяться також пам'ятки національного значення, в охоронних зонах яких ведеться неконтрольоване хаотичне будівництво. Знищується традиційна історичне середовище », - йдеться в листі.

«Просимо залучити винних до відповідальності, в іншому випадку небайдужим жителям доведеться фізично охороняти пам'ятники від знищення, а зелені зони - від забудови. Просимо звернути увагу на злочинний хаос, що панує в містобудівній сфері самого західного обласного центру », - акцентують від імені громади Ужгорода.

Пропонуємо прочитати ПРОЕКТ відкритого листа, адже триває його обговорення і враховуються пропозиції ужгородців. За ним можна стежити на сторінці Олега Олашина, і в групі «Ужгород» на facebook.

Проект відкритого листа
до Кабміну та Центрального органу з питань охорони культурної спадщини
стосовно ситуації, що склалась
з об'єктами культурної спадщини в місті Ужгород

21 червня 2017 року в Ужгороді зруйновано будинок Фунданича — пам'ятку архітектури, яка була внесена до переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини та одночасно входила до складу пам'ятки містобудування місцевого значення — комплексу забудови Замкової гори. Будинок Фунданича зведений у кінці XIX століття в стилі історизму та містив крамницю 1930-х років з унікальною авентичною вивіскою тих часів у вигляді шрифтової композиції чеською мовою, виконаною фарбою по тиньку. Портал крамниці було оздоблено покриттям типу «штучний камінь» (чеськ. um?lý kámen) з фактурною поверхнею та насічками по периметру, зробленими вручну. Також будівля містила дерев'яну браму — цінний елемент столярки, останній такого типу в Ужгороді.

Пам'ятку знесено без жодної дозвільної документації, хоча власником було задекларовано тільки реконструкцію будівлі з надбудовою. Управління містобудування та архітектури міської ради Ужгорода та орган охорони культурної спадщини (Управління культури Закарпатської ОДА) самоусунулись від попередження руйнування будівлі — попри значний суспільний резонанс та цінність історичної пам'ятки.

Цей кричущий випадок свавілля у сфері охорони культурної спадщини не є поодиноким в Ужгороді. Власники та розпорядники об'єктів культурної спадщини систематично знищують цілі будівлі, їх частини або проводять незаконні роботи на пам'ятках — за абсолютної бездіяльності місцевих органів влади та органів охорони культурної спадщини, а часом і за їх активного сприяння.

Ситуація із масовим архітектурним вандалізмом в Ужгороді вийшла з-під контролю та набула загрозливих масштабів. Ось лише кілька прикладів порушення законодавства:

1) Будинок Фунданича (вул. Волошина, 47.). Повне знесення щойно виявленого об'єкту культурної спадщини (відповідно до переліку історико-архітектурного опорного плану) та частини пам'ятки містобудування місцевого значення (комплекс забудови Замкової гори, охоронний № 090003).
2) Кінотеатр «Ужгород» (вул. Волошина, 18). Знищення інтер'єру та незаконні роботи на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини (відповідно до переліку історико-архітектурного опорного плану) та частини пам'ятки містобудування місцевого значення (комплекс забудови Замкової гори, охоронний № 090003).
3) Готель Korona (пл. Театральна, 5, 7). Повне знищення пам'ятки архітектури місцевого значення та незаконне будівництво на об'єкті (охоронний № 090013).
4) Ресторан Bercsényi (пл. Корятовича, 1). Незаконна реконструкція пам'ятки архітектури місцевого значення (охоронний № 090004).

Через бездіяльність міських та обласних інституцій, на які покладено функції охорони культурної спадщини, місто стрімко втрачає унікальне архітектурне обличчя, цінну забудову та окремі пам'ятки архітектури місцевого значення. Під загрозою перебувають також пам'ятки національного значення, в охоронних зонах яких ведеться неконтрольоване хаотичне будівництво. Знищується традиційне історичне середовище.

В деяких випадках пам'ятки роками навмисне доводяться до аварійного чи занедбаного стану, щоб власники мали підстави для реконструкції або знесення будівель, а посадові особи мали можливість зняти з себе відповідальність. За такою схемою Ужгород втратив десятки найцінніших будівель. Зараз від бездіяльності потерпає один з найстаріших будинків міста — палац Вайди (вул. Волошина, 1), зведений в стилі бароко у кінці XVIII століття. Є щойно виявленим об'єктом культурної спадщини (відповідно до переліку історико-архітектурного опорного плану), також є частиною пам'ятки містобудування місцевого значення (комплекс забудови Замкової гори). Власником вже зруйновано склепінчасте перекриття будинку, однак посадовими особами не вжито жодних заходів з метою консервації будівлі та недопущення доведення її до аварійного стану.

Громада міста Ужгород вражена та обурена бездіяльністю посадових осіб, які своєю безвідповідальністю або умисними діями шкодять місту. Просимо притягнути винних до відповідальності, в інакшому випадку небайдужим мешканцям доведеться фізично охороняти пам'ятки від знищення, а зелені зони від забудов. Просимо звернути увагу на злочинний хаос, що панує в містобудівельній сфері найзахіднішого обласного центру.

P.S. І нарешті на об'єкті, який зараз представляє собою купу битої цегли, вивісили паспорт будівництва. Він показує, що будівля планують нібито відтворити, втім, вид буде дещо іншою плюс з'явиться другий поверх. А ось справжності вже не повернеш ...

Ужгородцы обращаются в Кабмин по поводу «экскаваторной реконструкции» памятника архитектуры и системного уничтожения наследия города (+... (19433509_1573686952642062_1794311056_n)

P.P.S. І свіжі фото поки не зруйнованої ще стіни доводить брехню представників міської архітектури про те, що будинок був з саману і, мовляв, тому його треба було зруйнувати, тому що стіни не витримають надбудови.

Хроники варварства: отныне Ужгород без Фунданича ... (ФОТО) (unnamed (7))

Хроники варварства: отныне Ужгород без Фунданича ... (ФОТО) (unnamed (8))

Ужгородцы обращаются в Кабмин по поводу «экскаваторной реконструкции» памятника архитектуры и системного уничтожения наследия города (+... (19441249_1573709249306499_414807760_n)

"У законі про охорону культурної спадщини передбачено кримінальну відповідальність за умисне знищення пам'ятників. Тут екскаватор вже наколупав на одну справу. Може і посадовим особам трохи перепаде за нехлюйство."

Джерело: uzhgorod.in

Поділіться цим з друзями:
Відео до статті:
Фото до статті:

Мітки: Закарпаття, Ужгород, архітектура, , , , , історія, открытое письмо, фото , Відео,

Мы в соцсетях
↓ Подписывайтесь! ↓
Останні новини
Як ми вже повідомляли, переїзд на вул. Анкудінова в Ужгороді після сьогоднішнього дощу затопило. Однак, це не - Читати далі
В Ужгороді проїзд під залізницею, в який вкладено мільйони, знову затопило.Попри те що там нещодавано робил - Читати далі
Яскраву туристичну атракцію ужгородці та гості міста відтепер можуть побачити в ужгородському Пасажі.Мрі - Читати далі
У обласному центрі Закарпаття одночасно тривають до 1700 будівництв. Кілька десятків новобудов з’явиться - Читати далі
Відомий український співак Олег Винник виступив ввечері на сцені ужгородського амфітеатру. Незважаючи - Читати далі